reklama

Vyvýšené zeleninové záhony

V posledných rokoch sa stávajú módou vyvýšené zeleninové záhony. Pestovanie vlastnej zeleniny je in. Čoraz viac mladých ľudí chcú pestovať svoju zeleninu, ale nároky na estetickosť  sa zvýšili aj v tejto oblasti. Vyvýšené záhony spĺňajú obe požiadavky. Vytvorí sa vhodné miesto na pestovanie zeleniny a jasné hranice záhonov doplnené cestičkami, prípadne okrasnými rastlinami  dodajú tomu ten správny šmrnc. Ako na ne?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V posledných rokoch sa stávajú módou vyvýšené zeleninové záhony. Pestovanie vlastnej zeleniny je in. Čoraz viac mladých ľudí chcú pestovať svoju zeleninu, ale nároky na estetickosť sa zvýšili aj v tejto oblasti. Vyvýšené záhony spĺňajú obe požiadavky. Vytvorí sa vhodné miesto na pestovanie zeleniny a jasné hranice záhonov doplnené cestičkami, prípadne okrasnými rastlinami dodajú tomu ten správny šmrnc. Ako na ne?

Je potrebné, aby záhony ladili s celkovým vzhľadom záhrady. Ak je vaša záhrada typicky mestská záhrada s geometrickými tvarmi záhonov, rovnými cestičkami a prísne ohraničeným trávnikom, je vhodné zvoliť si záhony, ktoré sú dokonale opracované, rovné, ošetrené proti vonkajším vplyvom. Cestičky medzi záhonmi môžu byť vysypané štrkom. Ak sa v záhrade už štrk nachádza, mali by sme voliť rovnaký typ. Záhony by mali byť vysoké tak, aby sa nám pohodlne pracovalo, čo však neznamená, že musia mať všetky rovnakú výšku. Mali by byť dostupné z každej strany, aby ste sa k svojej vytúženej zelenine ľahko dostali, vedeli odstrániť poškodené časti rastlín, pretrhať mrkvu či petržlen. Ak je vaša záhrada skôr vidiecka, záhony voľne plynú na ploche, tehlové chodníčky sa vlnia niekde ďalej do zarastenej húštiny, kde sem tam burina splynie s kvetmi, pokojne použite staré drevené trámy. Drevo vôbec nemusí byť rovnaké a pekne pôsobí, ak ma patinu ručnej práce. Ošetrené by malo byť ekologickým náterom, ktorý nie je badateľný (musíte však rátať s kratšou životnosťou). Okolo záhonov sa nebojte zasadiť si aksamietnicu, dodá vašej zeleninovej záhradke nádych romantickosti a vidieckej neposlušnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak už máte záhony hotové (dajú sa celkom pekné kúpiť aj na internete), otázka zostáva čím ich vyplniť. Je veľa návodov na internete, čo by malo ísť do vyvýšených záhonov a je na každom, čo chce vyskúšať. Ja osobne som za klasickú zem, obohatenú o kompost, prípadne normálny hnoj(ten by som tam zapracovala už na jeseň), ale existuje aj množstvo hnojív do zeleninovej záhrady, ktoré si aplikujete pekne na jar do zeminy. Nechcem nikoho presviedčať, sama nemám osobnú skúsenosť s vrstvením rôznych organických materiálov, takže, ak chce niekto urobiť pokus, môže skúsiť oba spôsoby. Osobne som pracovala v Írsku aj Anglicku a tam sú vyvýšené záhony bežným štandardom už dávno a všade mali iba klasickú zeminu. Takto pripravené záhony už iba čakajú na semienka, ktoré do nich vložíte. Nezabudnite po výseve urobiť dostatočnú zálievku.

Jana Rácová

Jana Rácová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

záhradná architektka, ktorá sa snaží svojou prácou robiť radosť ľuďom. Matka dvoch synov, na ktorých je hrdá. Žena, čo má rada harmóniu okolo seba. Milujem knihy a rada by som sa viac usmievala. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu