Jarná údržba záhrady

Autor: Jana Rácová | 9.3.2015 o 10:38 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1088x

S prvými jarnými lúčmi vzrastá v nás záhradníkoch vzrušenie a radosť. S očakávaním pozeráme z okna, prechádzame sa po záhrade, pozeráme, či už pučia prvé lístky, kvety, hodnotíme prvé škody, ktoré napáchala zima. Ovoniavame vzduch a znalecky pokyvujeme hlavami. Už len pár dní, už iba niekoľko stupňov smerom hore a môže sa začať jarná údržba záhrady.

Jarná údržba záhrady

S prvými jarnými lúčmi vzrastá v nás záhradníkoch vzrušenie a radosť. S očakávaním pozeráme z okna, prechádzame sa po záhrade, pozeráme, či už pučia prvé lístky, kvety, hodnotíme prvé škody, ktoré napáchala zima. Ovoniavame vzduch a znalecky pokyvujeme hlavami. Už len pár dní, už iba niekoľko stupňov smerom hore a môže sa začať jarná údržba záhrady. Pozostáva z niekoľkých bodov. Ovocné stromy treba strihať v predjarnom období, teda február až marec. Okrasné záhony sa ošetrujú podľa počasia, koncom marca začiatkom apríla. Dôležité je, aby už teplota v noci nebola mínusová a cez deň vystúpila na 12-15 °C.

KRY

Strihanie krov

Striháme kry, ktoré kvitnú v lete, koncom leta a na jeseň (napr. budleja, Hipericum a pod.). Tie, ktoré kvitnú na jar necháme odkvitnúť (zlatý dážď, orgován, tavoľník, a pod.) a zrežeme ich po odkvitnutí. Krom kvitnúcim na starom aj vlaňajšom dreve skracujeme na jar výhonky až o 1/3, aby mohli vytvoriť nové silné výhony (napr. hloh a dreviny z čeľade Rosaceae). Okrasné trávy zostriháme až k zemi. Ak je tráva rozrastená a zaberá veľkú časť, je potrebné vykopať ¾ trávy aj z koreňom. Ak sme nestihli na jar odstrániť staré kvetenstvo, treba to urobiť. Tiež trvalky treba zrezať až k zemi, pokiaľ sme to neurobili na jeseň.

IHLIČNANY- nestrihajú sa, ak treba odstránia sa uschnuté a poškodené konáre. Rez treba vykonávať, čo najbližšie ku kmeňu stromu. Vyhnite sa robeniu tzv „vešiakov“, kedy starý konár ešte 10 cm trčí z kmeňa.

Výnimku tvoria tuje a ihličnany, ak ich striháte na živý plot. Strihajte buď na jar alebo na jeseň. Najlepší pomocník je plotostrih. O jeho kúpe uvažujte, ak máte viac tují. Prácu Vám uľahčí a rez bude rovnejší ako s nožnicami.

Ak máte novú záhradu, pokojne ju 2-3 roky nestrihajte a pozorujte rastliny, aby ste vedeli, kedy ktorá kvitne.

Hnojenie krov

Existuje množstvo hnojív na podporu kvitnutia okrasných krov. Osobne si myslím, že keď sa kry nenahnoja, nič sa nestane, ale rovnako v rozumnej predpísanej dávke nemôže hnojivo uškodiť. Záleží aj od pôdy, aká je na záhrade. Ak je nižšej kvality, je dobré pomôcť rastlinám, ak sa jedná o kvalitnú záhradnú zeminu, ďalšia dávka živín nie je potrebná.

TRÁVNIK

Hnojenie trávnika

Keďže trávnik nie je v našich podmienkach úplne prirodzený, vyžaduje okrem kosenia aj pravidelné hnojenie. Pri neustálom odstraňovaní nadzemných častí trávy dochádza k vyčerpávaniu dostupných živín v pôde a tie treba v závislosti na období doplňovať.

Rozlišujeme hnojenie:

 1. JARNÉ hnojenie
 • Dôležité na naštartovanie trávnika
 • Tráva sa dokáže rýchlejšie vysporiadať s prípadnými chorobami po zime
 • Viditeľne oživí farbu
 • Vhodné je jarné hnojivo
 1. LETNÉ hnojenie
 • Používa sa 1-2 x za letnú sezónu v závislosti od dlhodobosti účinku hnojiva
 • Neodporúčame používať hnojivá s dlhodobým účinkom,  z našej osobnej skúsenosti : vysoká cena – nízky efekt
 1. JESENNÉ hnojenie
 • Zabezpečí tráve vyššiu odolnosť voči chorobám počas zimy
 • Pozor ! Treba použiť hnojivo určené na jesenné hnojenie !!!
 • Nikdy nepoužívajte jarné hnojivo na jeseň, je to horšie, ako vôbec trávnik nenahnojiť

Keď aj napriek starostlivosti o trávnik (kosenie, hnojenie, polievanie) vidíte na trávniku zjavné vady napr. rôzna farebnosť trávy, plstnatenie trávy, výpadky trávy, napadnutie chorobami a pod. je nutné zveriť trávnik profesionálom a poradiť sa na ďalšom postupe.

Vertikutácia – vertikálny rez trávnika

Vertikutačné stroje majú vertikálne nože a režú trávnik zvisle. Pri splstnatenom trávniku dochádza k odstráneniu suchých zvyškov, čím sa zabezpečí lepšie prenikanie vody do pôdy, rovnako aj živín pri aplikácii hnojív.

Aj napriek tomu, že existujú aj hobby vertikutátory, považujem túto činnosť už za nadstavbu a je pre bežného spotrebiteľa zbytočné vlastniť vertikutátor. Po prvé sa výkon profesionálnych a hobby strojov nedá porovnať, po druhé vertikutácia sa robí v 2.,3. roku po založení trávnika a je potrebná 1 x do roka.

V súčasnosti je to módny trend, avšak ak zberáte pokosené zvyšky trávy do zberných košov kosačiek, na trávniku ostáva minimum zvyškov, dochádza k plstnateniu trávy tak po 2-3 sezónach kosenia. Preto určite neodporúčam na novozaložené trávniky alebo viditeľne slabé trávniky. Na ostatné pravidelne kosené rovnomerne zhustnuté trávniky  určite stačí buď na jar alebo na jeseň, každý  rok. Termín vertikutácie je apríl, začiatok mája. Tu už musí byť trávnik vo vegetačnom období. Takže nepatrí celkom do jarnej údržby, ale skôr do údržby. :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?